Menu
Tallinnan suomalainen koulu toivottaa kaikki tervetulleeksi lukuvuoteen 2017-2018

Tallinnan suomalainen koulu toivottaa kaikki tervetulleeksi lukuvuoteen 2017-2018

Koulumme kuuluu ns. ulkosuomalaiseen kouluperheeseen, joita on kuusi. Koululamme on sekä Suomen että Viron opetusluvat ja meillä on oikeus antaa suomalaisen koulujärjestelmän mukaiset lukuvuosi - ja päättötodistukset.

 

Koulumme pienet luokkakoot ja kodikas ilmapiiri tukevat yksilöllistä opetusta. Meillä opitaan suomen kielellä, suomalaista opetussuunnitelmaa noudattaen sekä tuttuja suomalaisia oppimateriaaleja käyttäen. Koulussamme toimii kolmiportaisen tuen malli. Tämä mahdollistaa helpon siirtymisen maasta toiseen – ja koulusta kouluun – sekä lukuvuoden alussa että sen aikana.

 

Tallinnan suomalaisessa koulussa voi opiskella esikoulusta aina ylioppilaaksi asti.

 

Koulussamme vallitsee erinomainen yhteisöllisyys. Opettajat ja oppilaat tuntevat toisensa nimeltä ja olemme perheille hyvin tärkeä kohtaamispaikka. 

 

Koulussamme toimii välittömän kiusaamiseen puuttumisen käytänne ja luomme oppilaillemme turvallisen ja viihtyisän oppimisympäristön.

 

Tallinnan suomalainen koulu on kuin kyläkoulu keskellä kansainvälistä Tallinnan kaupunkia moninen eri toimintoineen.  Tervetuloa TASKiin !